Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie - Francis Bacon
niedziela, 09 sierpnia 2009
Santa Montefiore - "Cygańska Madonna"

Cygańska Madonna

Do wyboru tej książki zachęciła mnie pozytywna recenzja na okładce. Nie zawiodłam się :)
Świetnie napisana powieść, pełna ciepła i uczuć. Misha, po śmierci matki staje się spadkobiercą orginalnego obrazu Tycjana - "Cygańska Madonna". Żeby poznać tajemnicę obrazu i odkryć wszystkie niewiadome karty przeszłości musi wrócić do swoich wspomnień z dzieciństwa i młodości. Wspomnień, które kojarzą mu się z prześladowaniami mieszkańców miasteczka, dumą i wysoko podniesioną głową matki,  jego małą przyjaciółką i czarodziejem Coyot'em, który odmienił jego życie i życie jego matki. Tylko w przeszłości Misha może znaleźć nie tylko rozwiązanie zagadki, ale również może zrozumieć siebie i swoje uczucia. Natomiast "nowa" teraźniejszość pozwoli mu znaleźć upragnione szczęście.

Doskonała fabuła, wartka akcja, ciekawe dialogi i bogate opisy otaczającego świata. Mimo wszystko pełna optymizmu, a po jej przeczytaniu chce się stać lepszym człowiekiem. Warto przeczytać :)

niedziela, 02 sierpnia 2009
Lisa See - "Miłość Peoni"

Miłość peonii

 

Ciekawa, wciągająca o niezwykle kolorowej fabule i wartkiej akcji. Głównymi bohaterkami książki są dziewczyny "chore z miłości" za sprawą opery "Pawilon Peonii", jest to pierwsze dzieło literackie w Chinach, w którym to dziewczyna decyduje o tym kogo poślubi i  jaki będzie jej los. Nie inaczej jest z Peonią, piękną 15 - latką z bogatego domu, która niedługim czasie ma wyjść za mąż, za mężczyznę wybranego przez rodzinę. Ona również ulega czarowi opery i zaczyna chorować: odmawia jedzenia, traci siły i umiera z nadzieją, że po śmierci jako duch będzie mogła wybrać ukochanego, a jego miłość przywróci jej życie. Niestety tak się nie stało.

Delikatny i subtelny język powieści, który w sposób malowniczy wiedzie nas przez przedstawiony świat i życie Peonii. W powieści mamy doskonały opis historii Chin (w okresie upadku dynastii Ming i zajęcia chińskiego tronu przez Mandżurów), ukazana jest pozycja chińskich kobiet, ich znaczenie w społeczeństwie i możliwości własnych wyborów oraz niezwykle dokładne i z dużą ilością wyobraźni przedstawienie życia i wędrówki w zaświatach.

Piękna powieść o kobietach :)

Tagi
Czytam fantastykę Polacy nie gęsi II