Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie - Francis Bacon
Blog > Komentarze do wpisu
Mariusz Wollny - "Krwawa jutrznia"

Krwawa jutrznia

 

Z odrobiną niepewności sięgałam po tą lekturę, obawiając się, że autor nie sprosta swojemu pomysłowi i "Krwawa jutrznia" będzie odciętym kuponem od przygód Kacpra Ryksa seniora. Jednak ciekawość zwyciężyła i zanurzyłam się w cudownie snutą opowieść. Bo autor stanął na wysokości zadania! Historia młodego Kacpra opisana jest przepięknym poetyckim językiem. Powieść czyta się jednym tchem, przygoda goni przygodę, akcja biegnie szybko, a kolejne wydarzenie tylko ją przyśpieszają. Narracja trzecioosobowa pozwala spojrzeć na kolejne wydarzenia z boku. Ogromny plusem powieści Mariusza Wollnego jest historia i prawda historyczna, ale przedstawiona w tak interesujący sposób, że trudno się od niej oderwać. Jedyną wadą tej opowieści jest postać głównego bohatera - jak na swój młody wiek, jest zbyt idealny i nieskazitelny. To taki mały minusik. Książkę czytało mi się niesamowicie dobrze, nie mogłam się od nie oderwać, a zakończenie jest w takim momencie, że.... ach, już nie mogę się doczekać kolejnego tomu! Nie jestem fanką powieści historycznych, ale książki o Ryksie z czystym sercem mogę polecić każdemu czytelnikowi, a zwłaszcza fanom fantastyki, historii i literatury grozy. Naprawdę można się zaczytać...!

 

Opis książki:

Dno Czarciego Oka skrywa straszną tajemnicę. Pełno w nim okaleczonych ludzkich zwłok, a każde z ciał pozbawiono głowy. Okolice Sambora nawiedzili czarni jeźdźcy. Sieją grozę wśród okolicznych mieszkańców. Gwałcą, mordują, a co najgorsze, piją ludzką krew. Na Rusi wstaje krwawy świt, nastał czas wielkiego zamętu. Czy to kara za osadzenie na carskim tronie Borysa Godunowa? Czy nie przyszła pora, aby na tronie zasiadł prawowity władca Dymitr? Pewien młody, obdarzony rzadkimi talentami człowiek trafi niespodziewanie i wbrew swojej woli w sam środek tych wydarzeń. Znajdzie miłość i ją utraci. Utraci miłość, by zachować życie. Zachowa życie, bo jego przeznaczeniem jest ocalać innych od niechybnej śmierci. Takie jest przeznaczenie każdego, na kogo wołają Ryx. 

 

Polacy nie gęsi II - czytajmy polską literaturę

Czytam fantastykę

Przeczytam tyle ile mam wzrostu grubość grzbietu 3,4 cm

krwawa jutrznia

środa, 23 października 2013, selketowa

Polecane wpisy

Czytam fantastykę Polacy nie gęsi II