Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie - Francis Bacon
Blog > Komentarze do wpisu
Hanna Cygler - "Deklinacja męska/żeńska"

Deklinacja męska/żeńska

 

Drugi tom przygód Zosi Knyszewskiej czytało mi się znacznie lepiej. Język powieści jest swobodny i łatwy w odbiorze, ale też doskonale buduje napięcie i tworzy klimat. Interesującym zabiegiem jest stworzenie dwuosobowej narracji, opowieść snuje Zosia i Witek - chociaż czasami trudno się w tym połapać. Ale dzięki temu lepiej poznajemy ich wzajemne relacje i łatwiej jest czytelnikowi zrozumieć podejmowane przez nich decyzje. Wyraźnie zaznaczona jest metamorfoza głównych bohaterów - zmiany ich osobowości na tle ważnych, historycznych wydarzeń. Jednak nadal nie mogłam polubić Zosi, coś mnie w niej irytowało i wzbudzało niechęć. Może już mniejszą niż w "Trybie warunkowym", ale wciąż ją czułam. Natomiast bardzo podobało mi się to, że bohaterowie to tacy zwyczajni ludzie - ani dobrzy, ani źli, ani idealni, ani skrajnie głupi. Po prostu tacy sami jak każdy z nas, popełniający błędy, niepotrafiący się pogodzić z rzeczywistością, cieszący się chwilą, żyjący tak jak umieją i potrafią najlepiej. I jeszcze okładka - przyciąga wzrok i zachęca do czytania.

 

Opis książki:

Kontynuacja Trybu warunkowego

Zosia Knyszewska wkracza w dorosłość, a w Polsce trwa prawdziwa rewolucja przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Tragiczna śmierć ukochanego Marcina, rozczarowanie codziennością, próby ponownego ustabilizowania życia potęgują jeszcze traumę. Zarazem też przyspieszają decyzję o wyjeździe Zosi do Anglii.

Zanim jednak spakuje walizki, spotka Witka, faceta, który może wyprowadzić ją z marazmu i przygnębienia. Jednak decyzja o wyjeździe jest nieodwołalna. Czy Zosia i Witek jeszcze się spotkają, czy czas, w którym przyszło im żyć, jest dobrym czasem na miłość?


Polacy nie gęsi II - czytajmy polską literaturęPrzeczytam tyle ile mam wzrostu grubość grzbietu 2,0 cm

Deklinacja męska/żeńska

niedziela, 13 października 2013, selketowa

Polecane wpisy

Czytam fantastykę Polacy nie gęsi II