Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie - Francis Bacon
Blog > Komentarze do wpisu
Barbara Rybałtowska - "Czas darowany nam"

Czas darowany nam

 

Przedostatni tom tej niezwykle ciepłej, optymistycznej, kobiecej sagi. Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, zaczarowała do samego końca. Po raz kolejny autorka posługuje się trzecioosobową narracją, dzięki czemu poznajemy losy bohaterów z różnych perspektyw. Ponadto sporo tutaj listów oraz fragmentów pamiętnika. Dodaje to uroku i podkreśla kobiecość tej historii. Bo o to jest historia o kobietach, o ich trzech pokoleniach, wyjątkowych, silnych, wspierających się nawzajem, kochających, znających swoją wartość, walczących o siebie, a jednocześnie kruchych, delikatnych i łagodnych. Niezwykle piękne relacje rodzinne i przyjaźnie są filarem powieści, a kiedy się o nich czyta robi się ciepło na duszy i mnóstwo myśli przetacza się przez głowę. To chyba najbardziej kobieca ze wszystkich części tej sagi. Jest napisana barwnym, żywym, ale prostym językiem pełnym ciepła i optymizmu. Jednocześnie zmusza do refleksji, zatrzymania się na chwilę i zastanowienia się nad sobą samym i swoim życiem, ponieważ mamy tylko 'czas darowany nam'. I jeszcze muszę wspomnieć o okładkach, są po prostu cudowne i wspaniale dobrane.

 

Opis książki:

"Życie, jakie by nie było, zawsze jest silniejsze od śmierci” – powiedziała niedawno Zofia do córki. I to zdanie okazało się myślą przewodnią ich dalszych losów.

Kasia doświadcza tego powoli lecząc się z traumy. Praca, nowe podróże i wypadki tworzą nowe przypadki, nowe spotkania i uśmiechy losu. W przaśnej peerelowskiej rzeczywistości, w trosce przyszłość rodziny, Zofia coraz bardziej musi liczyć tylko na siebie.

Niespokojny, pełen trudnych momentów dla Polski rok 1968, w sferze osobistej daje się bohaterkom we znaki.


Przeczytam tyle ile mam wzrostu grubość grzbietu 2,0 cm

poniedziałek, 10 czerwca 2013, selketowa

Polecane wpisy

Czytam fantastykę Polacy nie gęsi II