Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie - Francis Bacon
Blog > Komentarze do wpisu
Barbara Rybałtowska - "Szkoła pod baobabem"

Szkoła pod baobabem

 

Kolejna część niezwykle fascynującej sagi o wędrówce z Rosji do powojennej Polski. Jednak tym razem narratorką powieści jest mała Kasia, córka Zosi. Dziewczynka z zaskakującą i rozbrajającą szczerością opowiada o przygodach i losach Polaków na emigracji, a dokładniej w Afryce. Kasia podsłuchując rozmowy starszy, wszytko bierze dosłownie - co przekłada się na wiele zabawnych sytuacji. Czytając co chwilę wybuchałam śmiechem, a moja wyobraźnia pracowała na wysokich obrotach przetwarzając czytane słowa w egzotyczny obrazy. Oczywiście nie brakuje tutaj też poważnych i trudnych tematów, ale są one jakby wątkiem pobocznym - prym wiedzie codzienność dzieci, ich postrzeganie świata, przygody, kłótnie, przyjaźnie, wspólne zabawy, wygłupy oraz próby zrozumienia i radzenia sobie, na swój sposób, z  sytuacją, w której się znalazły. Język powieści w dalszym ciągu jest czarujący, prosty i przede wszystkim - dostosowany do wieku narratorki. Z każdej strony bije optymizm, ciepło i czułość. Trudno odłożyć książkę na półkę, trudno się od niej oderwać i zdecydowanie zbyt szybko się kończy. Dlatego z niecierpliwością czekam, aż kolejne tomy będą dostępne w bibliotece.

 

Opis książki:

Część II sagi napisanej ujmującym, ciepłym językiem opowiadającej historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX w. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu ciepłą i kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, ciepłą życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat.

 

Przeczytam tyle ile mam wzrostu grubość grzbietu 1,1 cm

Pod hasłem - List

Z literą w tle -   litera "R"czwartek, 28 lutego 2013, selketowa

Polecane wpisy

Czytam fantastykę Polacy nie gęsi II