Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie - Francis Bacon
Blog > Komentarze do wpisu
Doris Lessing - "Odpowiednie małżeństwo"

Odpowiednie małżeństwo

 

Kolejny tom historii Marthy Quest, teraz już mężatki i matki. Dziewczyny, która próbuje poddać się panującym normom społecznym, która próbuje odnaleźć miłość w swoim związku z Douglasem, która chce żyć tak jak jej się podoba. Ale to niestety nie wychodzi. Martha jest niczym ptak uwięziony w klatce, samotna, niezrozumiała, zagubiona, niepewna. Doris przedstawia, w bardzo interesujący sposób, nastroje panujące w brytyjskich koloniach, Południowej Afryki, na początku II Wojny Światowej, kręgi białych bogaczy, biedoty afrykańskiej, komunistów, żołnierzy. Prezentuje też całą masę uczuć związanych z ciąża, porodem, macierzyństwem - przedstawia to wszystko na kilku płaszczyznach - fizjologicznej, psychologicznej, emocjonalnej.

Bardzo dobrze mi się czytało tą powieść. Piękne i realistyczne opisy przyrody, ludzi, uczuć. Kunszt literacki bije z każdej strony tej książki i pozwala zanurzyć się w afrykański świat wykreowany przez autorkę.

 

Opis książki:

Drugi tom cyklu Dzieci Przemocy, rozpoczętego powieścią Martha Quest. Dziewiętnastoletnia Martha Quest (obecnie Knowell) powraca z podróży poślubnej do miasteczka w Afryce. Każdy kolejny dzień utwierdza ją w przekonaniu, że małżeństwo było pomyłką. To, co wydawało się wielką namiętnością, przeradza się w przykry obowiązek, miłość umiera w starciu z rzeczywistością. Gdy odkrywa, że jest w ciąży, stara się pozbyć dziecka. Bezskutecznie. Wybuch II wojny światowej uświadamia Marcie, jak bardzo jałowe jest jej życie. Głód prawdziwej miłości popycha ją w ramiona Williama, młodego lotnika zaangażowanego w działalność lewicową.

sobota, 11 grudnia 2010, selketowa

Polecane wpisy

Komentarze
izusr
2010/12/13 09:15:43
Aaaaach, kiedyś sobie kupię cały cykl :D
-
2010/12/13 20:10:33
Witam :-) Powiedz, lub wyprowadź mnie z błędu: czy książki tej autorki są z tych bardziej ambitnych? Jakoś tak mi się zawsze kojarzyło. Oczywiście znam to nazwisko, ale nigdy nie miałam odwagi po nie sięgnąć.
Ja czytam teraz lubianego przeze mnie Lee Childa. W dalekim kraju skończyłam i jestem bardzo zadowolona :-)
Ściskam!! Wracam do nauki!
-
selketowa
2010/12/15 19:22:50
Izuś :)
A cały cykl już jest wydany? Bo szukałam tomu 4 i 5 i nie mogłam znaleźć nigdzie....

Kocie :)
Myślę, że raczej tak :) Wszak to laureatka Nobla :) Mhm, powiem Ci, że całkiem nieźle się czyta, mimo, że jej zdania czasem są tak bardzo długie. Bardzo fajnie opisuje przyrodę i emocje. A ja nigdy nie czytałam nic tego autora, ale może kiedyś, kiedyś :)
Ściskam!
-
izusr
2010/12/17 14:13:46
4 i 5 części po polsku jeszcze nie ma ;) Dlatego narazie od kupna mogę się wstrzymać i jestem usprawiedliwiona :D
Czytam fantastykę Polacy nie gęsi II